Saf Su Cihazı Modelleri ve Fiyatları medipure.com.tr de: 0850 302 27 40


Havuz Suyu Nasıl Dezenfekte Edilir?

Periyodik olarak yapılması gereken havuz suyu dezenfeksiyonu için kimyasal dezenfektanların kullanılması gerekir. Temizliği ve düzenli bakımı yapılmayan havuzlardan tabi ki de hastalık kapmak çok kolaydır. Bunun yanında havuz temizliği belirli periyotlarda yapıldığında havuz keyfi iç rahatlatan bir hijyene ve sağlıklı bir ortama dönüşür. Ayrıca havuzda oluşabilecek kalıcı sorunlardan da kaçınabilirsiniz. İşte bu açıdan doğru bir adım atmak isteyenler “havuz suyu nasıl dezenfekte edilir?” sorusunun cevabı için bir araştırmaya girmektedir.

Yüzme havuzları genellikle bahar ve yaz aylarında yani en sık kullanıldığı dönemlerde yapılmaktadır. Haftalık olarak pH ölçümü gerçekleştirilmektedir. Bu değerlere göre dezenfektan maddelerin kullanım aralıkları tespit edilmektedir. Belirlenen bu süre zarfında havuz suyu en fazla 2 haftada bir tamamen boşaltılarak havuzda kimyasal dezenfektanlar kullanılmalıdır.

Her havuz suyu dezenfeksiyonu için bekleme süresi, içerdiği maddeler, kullanım sıklığı ve dozaj farklıdır. Dolayısıyla koruma eldiveni takarak üzerlerinde yazdığı ve belirlenen şekilde uygulanmalıdır. Özellikle de üzerlerinde yazan bekleme sürelerinin dikkate alınması çok önemlidir. Şayet kimyasallar insan sağlığını tehdit eden etmenler içeriyorsa, bilinçsiz bir şekilde kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bunun yanı sıra su dezenfeksiyonu yapıldıktan sonra havuzların belirli bir zaman diliminde kullanılmaması gerekir.


WhatsApp
Hemen Ara